Youtube ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Son günlerde trend haline gelen Youtube, insanların para kazandığı mecra haline geldi. Her gün milyarlarca insanın ziyaret ettiği platformda kendinize ait özgün içerikler üretebilirsiniz. Bu sayede takipçi artırabilir ve para kazanabilirsiniz. Youtube para kazanma şansını siz de elde edebilir, tamamen gelir kapısı haline getirebilirsiniz. Bu site üzerinden ünlü bir youtuber 4 milyon para kazandı. Bu paranın içinde sponsor anlaşmaları ve reklamlar da var. Yine ülkemizde de bu işi gelir kapısına dönüştüren birçok youtuber saymak mümkün.

 Youtube Kanalı Açmaya Nereden Başlanmalı?

 Açacağınız kanal hemen hemen her şey hakkında olabilir. Youtube para kazanma için kısa ve anlamlı çizgi filmler yapabilir, şarkı söyleyebilir ya da hayat tarzınızı paylaşabilirsiniz. Youtube hesabınız Google hesabınız ile aynıdır. İsterseniz bu şekilde kullanabilir ya da yeni bir hesap açabilirsiniz. Burada önemli olan kullanıcı adı seçmektir. Çünkü ne kadar karmaşık bir isim seçerseniz kanalınızın büyüme ihtimali o kadar düşer. Seçeceğiniz kullanıcı adı kolay ve akılda kalıcı olmalıdır. Youtuberlar ne kadar kazanıyor? Kanalınızı ne kadar çok ziyaretçi ulaşırsa o kadar iyidir. Bunun için kanal ayarlarındaki gelişmiş sekmesinden içerikle ilgili anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayınız.

 Youtube’a Nasıl Video Yüklenir?

 Kanala video yüklemek için ilk yapmanız gereken, sağ üstte yer alan ‘yükle’ butonuna tıklamak. Siz yükle butonuna bastığınız anda yükleme işlemi başlıyor. En üstte yer alan kutuya videonun başlığını girin. Video başlığı, içerikle alakalı ve merak uyandırıcı olmalı. Altında yer alan kutuya ise videonun açıklamasını girmeniz gerekir. Videonun altında olmasını istediğiniz açıklamaları cümle cümle buraya yazmalısınız. Daha sonra sağ üstte videonun ulaşmasını istediğiniz kitleyi seçmelisiniz. Videonuzu herkese açık yaparak, herkes tarafından görüntülenme sağlamış olursunuz.

 Gelişmişi ayarlara tıkladığınızda kategori karşınıza çıkıyor. Yaptığınız videonun hangi kategoriye girdiğini seçebilirsiniz. Buradaki gelişmiş ayarları tamamen isteğinize göre değiştirebilirsiniz. İsterseniz videoyu yoruma kapatabilir, o video için yorum atılmasını engelleyebilirsiniz. Yine gelişmiş ayarlar kısmında ‘yerleştirmelere izin ver’ ve ‘abonelere bildir’ kutucuğu var. Bu ikisinin işaretlenmiş olduğundan emin olmalısınız.

 Yerleştirmelere izin ver butonu size, videoların başka kullanıcılar tarafından alınıp sitelerine gömmelerine izin veriyor. Yani bu kutucuğu aktif hale getirmeniz daha fazla izlenme almanızı sağlıyor. Abonelere bildir butonu ise, abonelerinize mail gitmesini ve sayfalarına düşmesini sağlıyor.

 Bu kadar Çok Kanalın İçinden Sıyrılmayı Nasıl Başaracaksınız?

 Ülkemizde de oyun, yemek, makyaj gibi dallarda çok çeşitli kanallar bulabiliyoruz. Eğer Youtube para kazanma için işe özgün bir alan yaratmakla başlayın. Bunun için insanların hangi konu üzerine yoğunlaştığını araştırmakta fayda var. Siz de içeriğiyle özgün bir çalışma yaparak para kazanabilirsiniz.

 Youtuberlar ne kadar kazanıyor diye soruyorsanız, içeriğin özgün olmasının yanında ilgi de çekmelidir. Ayrıca bir diğer önemli konu ise düzenli olarak video atmaktır. Kendinize göre bir plan oluşturup haftanın belirli günlerinde video atmanız kanalınızın daha çabuk büyümesini sağlayacaktır.

 Unutmayın, her işte amaç düzenli ve istikrarlı olmaktır. Eğer kanala düzenli video atmayı bırakırsanız abone sayınızda düşme olacaktır. Bu da insanların sizi takibi bırakması demektir. Ülkemizde başarılı olan kanalların uyguladığı strateji şudur: Bize hiç görmediğimiz, ilgi çeken, yurt dışı kaynaklı içerikler sunmalarıdır.

 Kanaldaki İçerikler Nasıl Olmamalı?

 Türkiye’de Youtube para kazanma için;

 -Kullanıcı adınız karışık ve gereksiz uzun olmamalıdır.

 -İçerikler başkasının tarzından ve videolarından alıntı olmamalıdır.

 -Videolar uzun ve sıkıcı olmamalıdır.

 Youtube’a Video Atarak Nasıl Para Kazanılıyor?  Kaliteli içerikler üretmek için şu ana başlıkları mutlaka yapmalısınız. Kanal tasarımı, simgeler, introları yapmanız gerekiyor. Youtube üzerinden para kazanmanın birçok yolu var. Bunlardan ilki: Google Adsense. Bu reklamları videoların altında görürsünüz. Bu reklamlara tıklama veya gösterim üzerine belli bir ücret ödeniyor. Siz de Youtube platformu üzerinden para kazanmak istiyorsanız hemen bir hesap açın ve hesabınıza videolarınızı yüklemeye başlayın. Eğer halihazırda Adsense hesabınız varsa bunu kolay bir şekilde Youtube kanalına bağlayabilirsiniz. Adsense hesabınız yoksa da para kazanmak için bu hesabı açmanız gerekir. Eğer kanalınızın telif hakkıyla ilgili bir problemi yoksa reklamlar yavaş yavaş çıkmaya başlıyor.

 Youtuberlar ne kadar kazanıyor Youtube üzerinden para kazanmanın ilk yolu Google Adsense hesabı açmak. Diğer yollar ise kanalınız büyüdükçe karşınıza çıkmaya başlayacaktır. Örneğin sponsorlar size ulaşacak, reklam vermek isteyenler çıkacaktır. Bu aşama tamamen sizin ne sıklıkla video attığınıza ve izlenme sayınıza bağlı. Eğer kaliteli videolar,içerikler üretmeye devam eder, sebat gösterirseniz uzun vadede gelir elde etmeye başlayacaksınız.

 Türkiye’de ve Dünya’da Youtube’den Ne kadar Para Kazanılıyor?

 Youtube kazançları içerik, video uzunluğu ve çıkan reklamlara göre değişir. Youtuberlar ne kadar kazanıyor? Türkiye’de ve dünyadaki farklı ülkelerde Youtuber’lık yapan insanlar farklı kazançlar elde ediyor. Farklı dillerde video çeken insanların aldıkları kazançların Türkiye’dekine oranla kat kat fazla olduğu da bir gerçek!

 Türkiye’de aylık 120 milyon izlenerek, bireysel kanallarda en çok izlenen olarak kayıtlara geçen kanalın aylık kazancı 180 bin ile 240 bin arasında değişmektedir. Türkiye’de ikinci en fazla izlenen kanal ise aylık 45 milyon izlenme ile kazancı 60 bin TL civarındadır. Üçüncü kanalın ise aylık geliri 40 bin civarındadır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir