Youtube’da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Youtube dünyanın en büyük video paylaşım sitesidir.Milyonlarca kullanıcı youtube’a tamamen ücretsiz bir şekilde içerik yükler ve bunları bütün dünya ile paylaşır.

Fakat bu videoların büyük kitlelere ulaşması o kadar da kolay bir iş değildir. Milyonlarca kullanıcının içerik oluşturduğu bu platformda öne çıkmak çok ciddi emek ve sabır gerektiriyor.

Videolarınızın üst sıralara çıkması için uygulamanız gereken yolları bu yazıda bulabilirsiniz.

  1. Özgün İçerik

Kendinize özgü videolar çekmek sizi diğer youtube kanallarından daha iyi bir konuma yükseltir. Her zaman özgün olun çünkü; Youtube özgün kanalları sever ve onları daha üst sıralara taşır. Özgün video içeriği bulmakta zorlanabilirsiniz fakat bunu denemenizi tavsiye ederim. Bunu yapamazsanız bile trend olan bir içeriğe 1–2 ayar çekerek özgünleştirebilir ve youtube’da üst sıralara çıkma konusunda başarılı olabilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Araştırması

Kanalınızın üst sıralara çıkması için uygulayacağınız kurallardan ikincisi anahtar kelime araştırması olmalı.

Peki doğru anahtar kelimeleri nasıl bulacaksınız?

İlk önce paylaştığınız videonun içeriğine göre belli başlı anahtar kelimeler bulmalı veya daha fazla anahtar kelime için fikir üretmelisiniz. 

Ayrıca keywordtool.io sitesini etiket bulmak için kullanabilirsiniz.

Peki en çok hangi video etiketleri ile içeriklere izlenim sağlanıyor? Ekleyeceğim etiketler youtube izlenmesini olumlu yönde etkilermi? 

Gelin bir test yapalım: Pubg kelimesini youtube’da aratalım ve en çok aranan kelimelere bir göz atalım;

1*YgO2JWZZlWuL20qMJMK0pA - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Gördüğünüz gibi pubg yazdığımızda önümüze pubg ile ilgili en çok aranan kelimeler geldi. Bu anahtar kelime ile ilgili videoları incelediğimizde çok yüksek izlenimler aldıklarını görürüz. Yani bu arama motorundaki anahtar kelimeler ile youtube videolarının trendleri arasında bir bağ var. 

Sizde kendi video kategorinizi bu şekilde analiz edebilir ve daha iyi anahtar kelimeler seçerek videolarınızın üst sıralara çıkmasına destek olabilirsiniz.

Bir diğer seçenek;

Kelimeyi arattıktan sonra Filtrele, Sıralama Ölçütü, Görüntüleme Sayısına tıklayabilirsiniz.

1*ZtupFuk9iKFYBVRvXUWq9g - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Burada karşınıza bu etiket ile ilgili izlenmiş en popüler videoları gösterecek. Bu videolardan herhangi birine girin

Mesela ben; youtube seo yazdım ve ilk çıkan videoya girdim ve bu videoya ait etiketlere göz attım.

1*n4gRwFAszSW2kcgfR86mwA - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Gördüğünüz gibi gayet güzel tasarlanmış etiketler. Sizde birebir kopyalama değil ama en azından size örnek olması amacıyla, bu yola başvurabilir ve daha iyi anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. ( Etiketleri öğrenmek için kullandığım programın adı VidIQ )

3.Uzun Süreli Videolar Yayınlamaya Özen Gösterin

Videonuzun sıralanmasını istiyorsanız insanlara videonuzu uzun süre seyrettirebilmeniz gerekir.

Yani insanları videonuzda tutmalı ve onları kaçırmamalısınız. Kullanıcılar yayınladığınız videonun yüksek oranını izlerse Youtube algoritması sizi daha üst sıralara taşır.

-Peki insanları nasıl videomda tutabilirim ve ne tür etkileşimler üst sıralara çıkmamı sağlar?

4.Yorumun Önemi

Kullanıcılar youtube videonuza yorum yaparsa, youtube videonuz ile ilgilenen kişiler olduğunu görür ve size olumlu bir geri dönüş gönderir.

Bu nedenle izleyicilerinizi yorum yapmaya teşvik edin ve gönderilen yorumları yanıtlayın.

5.İzleyenlerden Abone Olmalarını İsteyin

1*XkyxCF 3ShI4kicUjhfH6Q - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Birisi videonuzu izledikten sonra kanalınıza abone olursa youtube size olumlu bir geri dönüş gönderir.Videolarınızın sonunda veya belli bir kısmında izleyenlerden kanalınıza abone olmasını isteyin. Bu yaptığınız işlem abone artışınızda etkili bir yöntemdir.

6.Videonuzun Sosyal Medya Platformlarında Paylaşılmasını Sağlayın.

1*ZkG1bCpsLJeaicnrCei4Sw - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Kullanıcıların videonuzu sosyal medya platformlarında paylaşmalarını isteyin veya bunu sağlayacak şeyler yapın. Sosyal medya kullanıcıları Youtube’u sever ve videoları izlerler. Buda size organik izlenme sağlar.

7.İlgi Çeken Küçük Resimler ve Başlıklar Oluşturun

Kullanıcılar videonuzu izlemeden önce o videonun resmini ve başlığını görürler.İlgi çekici bir küçük resim videonuzun izlenmesini çok olumlu etkiler.

1*OF9D0XWCi7 6yefHbsTsWg - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu
Yukarıdaki videodaki küçük resme baktığınızda gerçekten dikkatinizi çektiğini görebilirsiniz.

Başlıklarınızda büyük harfler kullanmak, kullanıcıların daha çok dikkatini çeker ve youtube izlenme sayısını olumlu yönde etkiler. Günümüzde en popüler youtube kanalları bu yöntemi kullanmaktadır ve youtube izlenme sayılarını olumlu bir şekilde arttırmıştır.

1*pMfzkpazLo v9T0N4FjsZA - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

8.Video Açıklamasını Hafife Almayın

Video açıklaması çok önemlidir.

Videonuzun açıklaması, Youtube’un videonuzun içeriğini anlamasına yardımcı olur. Videonuzu ne kadar iyi anlarsa o kadar sıralamanız yükselir.(Önerilen videolarda daha sık görüneceksiniz.)

Youtube Video Açıklaması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Anahtar kelimenizi ilk 25 kelime içine dahil edin.
  • Açıklamayı en az 250 kelime yapın.
  • Anahtar kelimenizi 2–4 kez ekleyin.

Bu yapacağınız optimizasyon örneği; Youtube’a videolarınızın spam olmadığını ve içeriğini söylemeye yardımcı olan etkenlerdir.

9.Videonuzu Tanıtın

Videonuzu sosyal medyada, ilgili forum sitelerinde ve diğer sitelerde paylaşabilir ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Buralardan gelen youtube izlenmeleri çok kalitelidir ve videonuzun üst sıralara çıkmasına yardımcı olacak bir çalışmadır.

Mesela; “Windows 10’da güncelleme sorunu” ile ilgili bir çözümünüz var ve bununla ilgili bir youtube videosu çektiniz. Bu videonuzu forum sitelerinde paylaşabilir ve bu sorun ile karşılaşan kişilere yardımcı olabilirsiniz. Bu kullanıcıların sorununu çözdüğünüz için size minnettar olacak ve muhtemelen videonuzu beğenip sizin youtube kanalınıza abone olacaktır.

10.Kanal Sayfanızı Optimize Edin

Optimize edilmiş bir youtube kanalı arama sonuçlarında olumlu sonuçlar verir.

Örneğin: Youtube’a müzik yazıp aratalım.

1*DsWc3urWkUZUpfnEnnOR5A - Youtube'da Yükselmenin 10 Organik Yolu

Gördüğünüz gibi ilk sayfada netd müzik kanalı çıktı. Bu da şu demek; İyi tasarlanmış ve gelişmiş kanal arama sonuçlarında çıkabilir ve organik youtube abonesi kazanabilir.

2 Comments

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir