Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanırsınız?

Youtube’dan Para Kazanmak gittikçe yaygınlaşıyor ve çoğu insan bu potansiyelin farkında. Kim video çekerek büyük paralar kazanmayı istemez ki? 

Fakat insanların youtube para kazanma konusunda hala çok fazla şüpheleri vardır. Örneğin; Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor? , Youtube Görüntüleme Başına Kaç Para Ödüyor?

Bu yazıyı sadece yukarıdaki sorular için değil, Youtube para kazanma hakkında kapsamlı bir yazı olması için yazdım.

Bir Youtuber 1 Milyon Görüntüleme Başına Ne Kadar Para Kazanıyor?

Bir Youtuber’in kazancını anlamak için öncelikle Youtuberların Youtube videolarından nasıl para kazandığını anlamak gerekir.

Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyorlar?

Bir Youtuber’in para kazanabileceği bir kaç yol var. İsterseniz gelin bu yolları inceleyelim.

  1. Youtube İş Ortaklığı Programı

Youtube videolarınıza “Google Adsense” ile reklam alabilir ve youtube videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Yayıncıların en çok kullandığı yöntem budur. Youtube’dan para kazanmanın bir çok yolu var ama gelirinizi Youtube’dan veya Google’dan edinmenin tek yolu budur.

Bu yöntemde Google, gelir elde etmek için reklamlarınızı Youtube videolarınızda gösterecektir. Reklamlar yoluyla kazanılan paranın %45’ine el koyar ve kalan %55’i size verir.

Bir youtuberin Adsense üzerinden elde ettiği kazancı tam olarak bilmek zordur. Bunun nedeni, reklamlardan elde edilen gelirin bir kaç faktöre bağlı olmasıdır. Bu nedenle Youtuberların kazandığı para büyük ölçüde değişir.

Times Meydanı’nda bir reklam afişi alanı kiralayan bir şirketi ve aynı şeyi Hindistan’daki küçük bir kasabada kiralayan başka bir şirketi düşünün.Her iki şehirde de aynı boyutta reklam yayınlamak isterseniz reklam bütçesinde büyük bir fark olacak. Ama aynı orantıda kar marjlarıda değişecektir.

Benzer şekilde, reklam afişini kiralamanın fiyatı, ister reklam panosu isterse esnek reklam afişi ve diğer bazı faktörler olsun, boyutuna göre değişecektir.

Dolayısıyla, geleneksel bir reklamcılık alanı kiralayarak kazanabileceğiniz kar gibi, birkaç faktöre bağlı olarak, YouTube Reklamcılığından elde edilen gelir de birçok faktöre bağlıdır.

Bu faktörlerin her birini ayrıntılı olarak anlayalım.

YouTube Kazançını Etkileyen Faktörler

YouTube ile kazandığınız miktar aşağıdaki faktörlere bağlıdır;

  1. İzlenmelerin Geldiği Yer
    Genellikle ABD ve İngiltere’den gelen trafik, Türkiye, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, vb. Tier 2 ülkelerine kıyasla daha yüksek Tıklama Başına Maliyet (TBM) elde eder.Almanya’da 1000 Gösterim başına 1 Euro kazanan birisi Türkiye’de ortalama 1 Tl gibi bir fiyat kazanır.(Rakamlarla ilgili kesin konuşmak çok zor. Bu sadece aradaki farkı anlamanız için ufak bir örnek.)

Dolayısıyla, aynı sayıda görünüm için, aynı varsayıldığında (Tıklama Oranı) TO, YouTube, ABD ve İngiltere’den gelen trafik için daha fazla kazanacaktır. Dolayısıyla YouTube size aynı şey için daha fazla para ödeyecek.

2. İzleyici Kitleniz

Konum, yaş, cinsiyet ve diğer demografik faktörler de kazancınızı etkiliyor. Bununla birlikte, hangi demografinin size daha fazla gelir elde edebileceği konusunda kesin bir kural yoktur, ancak gençleri ve düşük gelir grubunu içeren trafik genellikle çalışan profesyonelleri içeren trafikten daha az kazanacaktır.

3. Niche Videolar

YouTube genellikle reklamları, izledikleri videoya bağlı izleyicilere gösterir. Bu nedenle, videonun nişi, TBM’yi belirleyen bir diğer kritik faktördür.

Teknoloji videoları genellikle politik ve haber videolarından daha iyi bir TBM elde eder.

5. Tıklama Oranı (TO)
Geliriniz, TBM reklamları durumunda videolarınızdaki Reklamların Tıklama Oranına (TO) da bağlı olabilir. TO daha iyi, daha iyi ücret oranları.

6. İzleyici Tutma
Google ve YouTube kaliteli videoları sever. Dolayısıyla, kullanıcılarınız videoyu sonuna kadar izlerse, video içeriğinin iyi olduğunu ve dolayısıyla bir dahaki sefere videoda daha yüksek TBM reklamlarının gösterileceğini belirtirler.

Ayrıca, görünüm süresi uzadıkça, kullanıcılara daha fazla reklam gösterilerek daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

7. Abone Sayısı
Milyonlarca aboneli bir YouTube kanalı, abonesi olmayan veya çok az abone olan yeni bir YouTube kanalına kıyasla daha iyi TBM ve TÜFE reklamları elde edecek.

YouTube Adsense Kazanç Tahminleri
İşinizi, ilgili mali durum hakkında hiçbir şey bilmeden planlayamazsınız. Kar ve yatırımları tahmin etmeden zamana ve paraya yatırım yapmak aptallık olur. Yani soru şu ki, Youtuberlar ne kadar para kazanıyor?

Hesap makinelerinde “Youtube için Kazanç Hesapla”gibi bir özellik yok. Öyleyse, YouTube’un YouTube İş Ortağı programı aracılığıyla size 1 milyon görüntüleme için ne kadar para ödediğinin tahminlerini bulmak için bazı matematik işlemlerini yapalım.

Bazı tahminler, bir YouTuber’in ortalama olarak hem TBM’de hem de TÜFE reklamlarıyla 1000 gösterim başına 0,50 ila 5 TL arasında bir meblağ kazanabileceğini ortaya koymaktadır.

İşte milyon dolarlık sorunun cevabını, “Milyon Bazında Ne Kadar Para Kazandınız?

1 milyon görüntüleme için, YouTube üzerinden toplam kazanç (0,50 ile 5 TL) olacaktır. * 1000 = 500 ile 5000 Türk Lirası değerinde olacaktır.

2. Satış Ortaklığı

YouTube AdSense harika olsa da, yanlış coğrafya ve demografiyi hedefliyorsanız, YouTube Partner programıyla çok para kazanamayabilirsiniz.

Bu nedenle, birçok YouTuber özellikle teknoloji blog yazarı, satacağı ürünün pazarlamasını YouTube’da para kazanmak için bir kaynak olarak kullanıyor.

Bağlı kuruluş pazarlamasına giren YouTuberlar, genellikle ürün inceleme videoları yayınlar. Ayrıca, ürün kutusuz videoları yayınlarlar. Moda blogcuları ve yemek blogcuları ise çoğu zaman okuyuculara bir ürün önermektedir.

Bu blogcular daha sonra bağlı kuruluş bağlantılarını videonun açıklama bölümüne ekler. Birisi bu bağlantıyı kullanarak bir ürün satın aldığında, Youtuber komisyon kazanır.

3. Sponsorlu Videolar


YouTube, pazarlama için en güçlü araçlardan biridir. YouTube AdSense programının bu kadar başarılı olmasının nedeni budur.

Ancak, pek çok kişi reklamları görüntülemeyle ilgilenmiyor ve sonunda onu atlıyor veya hiç dikkat etmiyor. Bu nedenle, sponsorlu bir video oluşturmak için YouTube kanalını ödeyerek markalar daha iyi bir yol izliyor.

Markalar genellikle YouTuberlara ürün lansmanlarının etrafında toplanan tek bir video veya mağaza açılışı veya benzeri olaylar yaratması için iletişime geçer. Bazı markalar aynı zamanda YouTube kanalına da sponsorluk yapar ve karşılığında YouTuber, o markanın ürünlerini okuyucularına önererektir.

Örneğin, pişirme konusundaki bir YouTube kanalı, kamerayı, kanal sahibinin kullandığı gibi belirli bir marka baharat veya diğer mutfak ürünlerine odaklayabilir.

YouTuberlar, video için beklenen görüntülenme sayısına göre tahmin edilen sabit bir fiyat alır. Örneğin; Bir Makyaj firması çok takipçisi olan bir Youtuber ile anlaştı ve ürünlerini tanıtması için bir video yapmasını istedi ve bu videoyu izleyen her 1000 kişi için ona 10TL ödeyeceğini söyledi. Youtuber videoyu yayınlayıp 1 milyon izlenirse sadece sponsorluktan 10000 TL kazanır.(Adsense kazancı hariç)

Bunun, YouTube İş Ortağı Programına veya hatta bağlı kuruluş pazarlamasına kıyasla çok büyük bir miktar gibi göründüğünü biliyorum. Ancak, markalar genellikle büyük YouTube kanallarıyla çalışır.

Bu nedenle, videolarınız yüz bin ila milyonlarca izlenmediği sürece, muhtemelen sponsorlu içerik alamazsınız. Ve başa çıksanız bile, onları bütçenizi çok zorlayabilecek küçük markalardan alacaksınız ve bu yüzden yukarıdaki fiyattan çok daha düşük kazanacaksınız.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir